Kropkamocy

Drogi do dobrego życia

Do dobrego życia wiodą różne drogi! Oto rady zmarłego       w tym roku japońskiego lekarza Shigeaki Hinohara, który dożył pięknego wieku 106 lat!

  1. Po pierwsze: wybieraj schody!

Do końca swoich dni doktor omijał widny, a wybierał schody. Czasami przeskakując co dwa stopnie, dla wzmocnienia mięśni. Radził także by samemu nosić swoje rzeczy nie czekając aż ktoś nas wyręczy. Innymi słowy: w życiu nie rób nic na skróty!

  1. Kluczem długowieczności jest pozostawanie aktywnym i zajętym! I tu, jak zalecał doktor, bardzo ważne jest planowanie. Planuj swoje cele na 5 lat do przodu! Jeśli lubisz swoją pracę, nie myśl o emeryturze;)
  2. Miej kontakt z ludźmi, miej swój wkład w rozwój społeczności
  3. Nie uciekaj się tylko do nauki czasami lepszym lekiem niż pastylka jest muzyka czy obecność czworonożnego przyjaciela.
  4. Oddal się od materializmu, koniec końców stąd i tak niczego nie zabierzemy. Dla doktora większe znaczenie miało to, do możesz dać lub czego możesz się nauczyć niż to, co możesz kupić.
  5. Rozrywka także leczy! Jak dziecko wciągnie się w zabawę, nieraz zapomina, że coś go boli. Z dorosłymi jest podobnie. Bawić się i cieszyć to dobry sposób na zachowanie serca i ciała w zdrowiu. Doktor był pionierem badań nad wpływem nastroju na stan zdrowia.
  6. Znajdź swoich bohaterów! Każdy potrzebuje mieć autorytety, osoby, które można podziwiać i z których wartościami się identyfikować. I nie ważne, czy to będą Twoi rodzice, czy Mahatma Ghandi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *