Kropkamocy

Jak zmierzyć szczęście?

Najbardziej niesamowite jest to, że naukowcy potrafią zmierzyć coś tak niemierzalnego jak szczęście. Co więcej, potrafią nawet sformułować zasady, które mają nam to szczęście zbudować! Tak też zrobił profesor Tal Ben-Shahar, ekspert w psychologii pozytywnej pracujący na Harvardzie. Ten specjalista w dziedzinie psychologii pozytywnej przekonuje, że radości i uczucia szczęścia można się nauczyć. Jak? Ano tak:

1. Wybaczaj
Emocje negatywne są naturalną częścią życia. Dlatego warto ich nie wypierać, a nauczyć się zauważać, nazywać i rozumieć. To ważny krok na drodze do budowania poczucia szczęścia.

2. Dobro, które Cię spotyka należy docenić
Naucz się doceniać i być wdzięczną za dobre rzeczy, które niesie życie (jak chociażby piękna pogoda, zielone światło kiedy się spieszysz, uśmiech osoby, z którą jedziesz w windzie), nawet te najmniejsze. Nic nie jest dane na zawsze.

3. Uprawiaj sport
Ten temat wraca jak bumerang! Ruch o średniej intensywności (jak na przykład pół godzinny spacer) powoduje wytwarzanie w organizmie endorfin, a endorfiny mają moc uśmierzania bólu i wywoływania uczucia przyjemności.

4. Koncentruj się na tym, co naprawdę ważne
Zarówno w życiu zawodowych, jak i czasie wolnym ważna jest umiejętność wyłaniania tematów, które są kluczowe. I koncentrować się na nich. No, chyba, ze jesteś jedną z tych wyjątkowych szczęściar z nadmiarem czasu;)

5. Naucz się medytować
Lub po porostu wyłączać się z codzienności. Medytacja jest skutecznym narzędziem w walce ze stresem, napięciem, złym samopoczuciem. Dodatkowo jest bardzo skuteczna w nauce pozytywnego myślenia. Czemu nie spróbować?

Wcale nie trzeba być idealnym by wieść szczęśliwe życie. Kluczem do szczęścia jest akceptacja życia ze wszystkimi jego kolorami. Taka postawa pozwala przezwyciężyć strach przed porażkami i nadmierne oczekiwania, które prowadzą do rozczarowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *